Kalbi Durdurmadan Baypas

Normalde açık kalp ameliyatı denince, kalbi durdurularak yapılan ameliyatlar akla gelir. Bu işlem yukarıda resmi görülen Kalp - Akciğer Makinası sayesinde olur. Bu makina vücuttaki tüm kanı dışarıya bir pompa sistemine alır ve burada kana oksijen verir, sonra yine hastanın vücuduna geri pompalar. Bu esnada cerrah kalpteki ameliyatını yapar.


Kalbi Durdurmadan Baypas Normalde açık kalp ameliyatı denince, kalbi durdurularak yapılan ameliyatlar akla gelir. Bu işlem yukarıda resmi görülen Kalp - Akciğer Makinası sayesinde olur. Bu makina vücuttaki tüm kanı dışarıya bir pompa sistemine alır ve burada kana oksijen verir, sonra yine hastanın vücuduna geri pompalar. Bu esnada cerrah kalpteki ameliyatını yapar.

1950 yıllarında keşfedilen ve kalp cerrahisinde bir devrim yaratan bu cihaz yıllardan beri başarılı olarak kullanılmaktadır. Makina çeşitli pompa ve plastik boru sistemleri üzerine kurulmuş olup, bunlar fizyolojik (yani vücut yapısına uygun) değildir. Özellikle kanın bu sistemden geçerken uğradığı hasar, ameliyat esnasındaki kan basıncı düşüklükleri, makinayı takarken olabilecek potensiyel komplikasyonlar, pıhtılaşma mekanizmasının bozulması vs. sebeplerden dolayı birçok organ çeşitli derecede zarar görür. Bu kalp cerrahisi Literatüründe yıllardan beri araştırılmış olup, makinanın vücuda verdiği zararlar çeşitli önlemlerle azaltılmaya çalışılır

İşte bu zararları azaltma amacıyla „off-pump surgery“ denilen konsepte gidilmiş, yani hiç pompasız (Kalp-Akciğer Makinasız) ve kalbi hiç durdurmadan yapılan ameliyatlar gün geçtikçe cerrahlar tarafından rağbet görmeye başlamıştır. Bu yöntemin sebebi sadece bir „moda“ değildir. Özellikle, gün geçtikçe tıptaki diğer buluşlar sebebi nedeniyle, yaş ortalaması artmakta ve kalp cerrahisi hastaları daha çok riskli dediğimiz gruba girmekte, yani çeşitli hastalıklar ile beraber (perifer arter hastalığı, diyabet, kronik obstrüktif akciğer hastalığı, böbrek yetersizlikleri vs.) ameliyat olma durumundadırlar. Böyle damarlarının elastikliği kaybolmuş, yaşlı hastalarda Kalp Akciğer Makinasının verebileceği zararlar daha belirgindir, çünkü vücudun telafi etme kapasitesi düşüktür. Anlatılan sebeplerden dolayı Kalp Akciğer Makinasının bypass cerrahisi esnasında kullanılmaması “minimal invazif” deyimine (en yukarıda bahsedildiği gibi) uygun düşer.

Bu yöntemle sadece bypass ameliyatları yapılabilir, kapak ameliyatları henüz mümkün gözükmemekle beraber ilk deneysel çalışmalar başlatılmıştır. Bypass ameliyatından amaç, tıkanık olan damarı, vücudun başka bir yerinden alınan damar ile, köprü etmektir (sağdaki resim). Çalışan kalpte Bypass ameliyatı esnasında, kalp bypass yapılacak damara göre pozisyone edilir ve damar takılacak yüzeyin çeşitli yöntemler/aletler ile hareketi kısıtlanır. Kalp atmaya devam ederken, ameliyat bölgesinin hareketi sınırlandırılmış olup, göğüs kafesinden, bacaktan yada koldan alınan damarlar, kalp damarlarına dikilir.

Yöntemin en büyük avantajı Kalp Akciğer Makinasının vücuda verebileceği tüm potansiyel zararları tamamen ortadan kaldırmasıdır. Kalp ameliyat esnasında durdurulmaz. Özellikle yeni kriz geçiren kişilerde ameliyat riski böylelikle azaltır. Ölüm, Felç, Akciğer ve böbrek yetmezliği normal açık kalp ameliyatına göre daha az oranda olduğu yayınlanmıştır.Prof. Dr. Tayfun Aybek

გულ-სისხლძარღვთა ქირურგია

მობილური: +90 534 520 5317
საკაბელო: +903122929891
ფაქსი: +90 312 284 5870
ელ-ფოსტა: ta@tayfunaybek.com

TOBB ETÜ Tıp Fakültesi Hastanesi
TOBB ETÜ Hastanesi, Yaşam Caddesi No:5 Söğütözü 06510 Ankara

რა არის შუნტირება? როდის არის საჭირო?

კორონარული შუნტირების ოპერაცია მოიცავს სისხლძარღვების მეშვეობით სხეულის სხვა ნაწილიდან აღებული ვენების გულის სტენოზირებულ სისხლძარღვებთან დაკავშირებას (კორონარული არტერიები).

14315 ჯერ გახსნილია

​რა არის აორტის ანევრიზმა (დილატაცია)?

აორტა ადამიანის სხეულში ყველაზე დიდი სისხლძარღვია. მისი საშუალებით არტერიული სისხლი გულიდან ყველა სხვა ორგანოს გადაეცემა, რაც მას სისხლის მთავარ მაგისტრალად ქმნის. ადამიანის სიმაღლის და წონის გათვალისწინებით, ის ატარებს 3-დან 6-7 ლტ. სისხლს წუთში. სისხლის გადაცემის დროს არსებობს განსაზღვრული წნევა (80-140 მმ ჰგ), რაც დამოკიდებულია გულისცემაზე და სტრუქტურაზე. ჩვენ ამას წნევას ვუწოდებთ. აორტა შეიძლება გაიზარდოს ზომაში სხვადასხვა მიზეზის გამო, რისი დიაგნოსტიკაც ადრეულ ეტაპზე უნდა მოხდეს.

13574 ჯერ გახსნილია

მიტრალური სარქველის აღდგენა , დახურულ გულზე მეთოდით (იღლიის ...

დადგენილია, რომ სარქველის აღდგენა საუკეთესო მეთოდია მიტრალური სარქველის უკმარისობისთვის. მიუხედავად იმისა, რევმატიულია თუ დეგენერატიული (პროგრესირებადი), მიტრალური სარქველი უნდა აღდგეს, თუ ამის შესაძლებლობა არსებობს. ხანგრძლივი კლინიკური კვლევების თანახმად „აღდგენის“ მეთოდი არის ყველაზე ჯანსაღი და ეფექტური მეთოდი გართულებების ყველაზე ნაკლები რისკით.

11866 ჯერ გახსნილია