TAVI Nedir? Yenilikleri nelerdir


İngilizce ''transcatheter aortic valve implantation'' ın kısaltılmışıdır. „Kesisiz“ veya „Kansız“ olarak halk arasında nitelenen türden, ameliyata gerek kalmadan kalp kapakçığının (Aort kapak) değişimi işlemine verilen isimdir. Kalpte aort kapak darlığı (tıbbi adıyla aort stenozu) olan insanların açık kalp ameliyatı ile tedavi edilmeleri yüksek riskli bulunduğunda, uygulanması önerilen bir girişimdir.

İşlem nasıl uygulanıyor?

TAVI işlemi ameliyat ile girişimsel olanakların ortaklaşa kullanıldığı bir yöntemle uygulanır. 2 değişik yolla işlem gerçekleştirilir : Kasıktan : Aort kapağı anjiyografi uygulamalarında olduğu gibi kasıktan kateter yardımı ile kalbe kadar ilerletilip burada stent mekanizması açılarak yerleştirilir. Eğer kasık bölgesinde veya kalbe ulaşmak için kullanılacak karın bölgesindeki damarlarda bir darlık veya tıkanıklık varsa bu yöntem uygun değildir. Minik Kesi ile : Bu teknikte sol göğüs ön duvarında yaklaşık 3-4 cm'lik küçük bir kesi yapılarak kalbin uç kısmına ulaşılır ve buradan kalbe ilerletilen kateter ile kapak yerleştirilir.

Her iki yöntemde de kalbin durdurulmasına ve açık ameliyata gerek duyulmaz. İşlem, hasta uyutulmadan lokal anestezi altında yapılabilir. Ameliyat (işlem) sonrası hastanede kalış süreleri oldukça kısadır, 1 ila 4 gün arasında değişir. Hastalar çok çabuk mobilize olur ve normal yaşantılarına 1 hafta gibi bir sürede dönebilirler.

Responsive image

Dünyada ne kadar zamandır uygulanıyor?

Dünyada ilk hasta 2002 yılında Fransa'da tedavi edilmiştir. O günkü koşullarda daha farklı malzeme ve kalbe ulaşım yollarıyla yapılan bu işlem bugünkü kullanılan haline 2005'ten sonra gelmiştir. 2005 yılında Dr. Tayfun Aybek, Johann Wolfgang Geothe Üniversitesi, Frankfurt/Almanya’da ilk implantlarda yer almıştır. Yani bugünkü malzeme ve kullanılan teknik son 3-4 senedir vardır.

Türkiye'de ilk olarak ne zaman uygulanmış ve kaç hasta üzerinde gerçekleştirilmiştir?

Türkiye'de ilk olarak 25 Mayıs 2009 tarihinde, İstanbul Amerikan Hastanesi'nde, yaklaşık 1 senelik bir eğitim süreci sonrasında 16 kişilik doktor, hemşire ve teknisyenleri içeren bir ekip tarafından 2 hastada uygulanmıştır.

Kimlere önerilir ?

TAVI yöntemi öncelikle, kapak takılması için açık ameliyatı kaldıramayacak kadar yüksek riskli olan hastalar için öneriliyor. Bunun dışında açık ameliyat için herhangi bir engeli olan hastalarda da bu yöntem uygulanabiliyor. Bu konuda özellikle çok yaslı, akciğer, karaciğer veya böbrek fonksiyon bozukluğu olan hastalar ya da daha önceden başka açık kalp ameliyatı geçirmiş olan hastalar, açık ameliyat için yüksek riskli olarak kabul ediliyor. TAVI yönteminin, açık ameliyatın uygun olmadığı bu hastalarda yasam süresinin uzatılması ve hastanın klinik durumunun iyileştirilmesi konularında etkili olduğu biliniyor.

Yöntemin avantajları nelerdir?

Hastalar işlemden sonra oldukça kısa bir sürede taburcu olabilmektedir. Ameliyat sonrası normal hayata dönme süreleri kısadır ve kasıktan yapıldığı takdirde genel anestezi, yani narkoz gerektirmemektedir. Göğüs kafesinin kesilmesi gerekmeden yapılmaktadır. Hastanın iyileşme dönemi kısalmıştır. Hasta taburcu olduktan sonra fiziksel aktivitelerinde özgürdür

Yöntemin dezavantajları varmıdır ?

Yönteme bağlı komplikasyon oranı halen standart ameliyatınkine yakındır. Her vakada uygulanamaz. Seçilmiş uygun vakalarda komplikasyon oranı oldukça düşüktür.

Bu yöntem amaçlı hazırlanan biyolojik kapağın uzun dönem sonuçları henüz bilinmemektedir. Çünkü prosedürler yeni yaygınlaşmaya başlamıştır.Prof. Dr. Tayfun Aybek

გულ-სისხლძარღვთა ქირურგია

საკაბელო: +90 850 532 63 00
7/24 მხარდაჭერა: +90 534 520 53 17 (Telegram)
ელ-ფოსტა: ta@tayfunaybek.com

TOBB ETÜ HASTANESİ TIP FAKÜLTESİ
TOBB ETÜ Hastanesi, Yaşam Caddesi No:5 Söğütözü 06510 Ankara

რა არის შუნტირება? როდის არის საჭირო?

კორონარული შუნტირების ოპერაცია მოიცავს სისხლძარღვების მეშვეობით სხეულის სხვა ნაწილიდან აღებული ვენების გულის სტენოზირებულ სისხლძარღვებთან დაკავშირებას (კორონარული არტერიები).

35220 ჯერ გახსნილია

​რა არის აორტის ანევრიზმა (დილატაცია)?

აორტა ადამიანის სხეულში ყველაზე დიდი სისხლძარღვია. მისი საშუალებით არტერიული სისხლი გულიდან ყველა სხვა ორგანოს გადაეცემა, რაც მას სისხლის მთავარ მაგისტრალად ქმნის. ადამიანის სიმაღლის და წონის გათვალისწინებით, ის ატარებს 3-დან 6-7 ლტ. სისხლს წუთში. სისხლის გადაცემის დროს არსებობს განსაზღვრული წნევა (80-140 მმ ჰგ), რაც დამოკიდებულია გულისცემაზე და სტრუქტურაზე. ჩვენ ამას წნევას ვუწოდებთ. აორტა შეიძლება გაიზარდოს ზომაში სხვადასხვა მიზეზის გამო, რისი დიაგნოსტიკაც ადრეულ ეტაპზე უნდა მოხდეს.

29217 ჯერ გახსნილია

რას წარმოადგენს მიტრალური სარქველის ოპერაცია? რამდენად სარის...

გულის საკნებს ან მთავარ ვენებს შორის განლაგებული სარქველები უზრუნველყოფენ სისხლის მოძრაობას გულის შეკუმშვის მახასიათებლების შესაბამისად. გულს გააჩნია ოთხი სარქველი. აორტალური და მიტრალური სარქველები მარცხენა მხარეს არიან განლაგებული და ისინი ტუმბავენ ჟანგბადიან არტერიულ სისხლს სხეულში, ხოლო სამსაგდულიანი და პულმონალური სარქველები გულის მარჯვენა მხარეს მდებარეობენ და ისინი აწოდებენ ვენური სისხლს ფილტვებს.

25300 ჯერ გახსნილია