“Kapalı” Yöntem (Endovasküler Stent Tedavisi) “EVAR”


Bir çok sorunlarla birlikte olan açık cerrahi teknik yerine, uygun anevrizmalarda karına kesi yapmadan kasıktan teller ve kateterler kullanılarak anevrizmanın tedavi edilmesi olan endovasküler onarım yapılabilmektedir. Burada uygulanan yöntem bir kateter (ince plastik boru) üzerine yerleştirilmiş olan yapay damarın kasıktan atardamar içine oradan da karındaki aortanın hastalıklı bölümüne ilerletip, yapay damarın o bölüme yerleştirimesidir. Bu sayede anevrizma kasıktaki kesiden başka bir kesi yapmadan, içerden tedavi edilebilmektedir. İçerisinde kanı taşıyan yapay damarın olduğu anverizma zamanla sönmekte ve tedavi edilmiş olmaktadır. Bu yöntem röntgen altında ve ameliyathane koşullarında yapılmalıdır. İşlem genellikle 1-2 saat kadar sürer. Hastanede kalım süresi 1-2 gündür ve yoğun bakım ünitesinde yatmak gerekmeyebilir (Şekil 2). Ancak herhangi bir komplikasyon (stent kayması, böbrek veya başka bir önemli damarın tıkanması, kanama vb.) durumunda açık ameliyata dönme olasılığı vardır. Bu olasılık düşük olmakla beraber, anatomik yapıya ve ekibin tecrübesine göre değişir. İşlemin, mutlaka bu türden durumların da, rahatlıkla tedavi edilebileceği bir klinikte yapılması uygundur. Ayrıca hastaların belirli aralıklarla takibi gereklidir. Yapay damarın çevresindeki anevrizma boşluğu, yıllar sonra bile tekrar kanlanmaya başlayabilir. Endoleak adı verilen bu sorunu tedavi etmek için tekrar endovasküler girişim veya ameliyat gerekli olabilir. Her anevrizma endovasküler yöntemlerle tedavi edilemez. Bazı anevrizmalarda halen en güvenilir yöntem açık cerrahi onarımdır. Hastanemiz Kalp ve Damar Cerrahisi doktorları size bu konuda bilgi verebilirler.

Torasik (göğüs içi) Aort Anevrizması Belirtileri ve Tedavileri

Responsive image Göğüs içindeki Aorta 3 bölümden oluşur. Çıkan Aort, Arkus Aort, İnen Aort. Bu anevrizmalar herhangi bir belirti vermeksizin, sessizce büyüyebilirler. Bazen sırt ağrısı semptomları ile yapılan muayenelerde rastlantı sonucu teşhis konur. 5,5 cm çapı ve üzerine erişmiş çıkan aort hasta için hayati risk arz eder. Zira duvarının incelip, yırtılması sonucu, kann kalp boşluğuna birkaç saniyede yayılır ve kalbi sıkıştırarak, durdurur.
Prof. Dr. Tayfun Aybek

გულ-სისხლძარღვთა ქირურგია

მობილური: +90 534 520 5317
საკაბელო: +903122929891
ფაქსი: +90 312 284 5870
ელ-ფოსტა: ta@tayfunaybek.com

TOBB ETÜ Tıp Fakültesi Hastanesi
TOBB ETÜ Hastanesi, Yaşam Caddesi No:5 Söğütözü 06510 Ankara

​რა არის აორტის ანევრიზმა (დილატაცია)?

აორტა ადამიანის სხეულში ყველაზე დიდი სისხლძარღვია. მისი საშუალებით არტერიული სისხლი გულიდან ყველა სხვა ორგანოს გადაეცემა, რაც მას სისხლის მთავარ მაგისტრალად ქმნის. ადამიანის სიმაღლის და წონის გათვალისწინებით, ის ატარებს 3-დან 6-7 ლტ. სისხლს წუთში. სისხლის გადაცემის დროს არსებობს განსაზღვრული წნევა (80-140 მმ ჰგ), რაც დამოკიდებულია გულისცემაზე და სტრუქტურაზე. ჩვენ ამას წნევას ვუწოდებთ. აორტა შეიძლება გაიზარდოს ზომაში სხვადასხვა მიზეზის გამო, რისი დიაგნოსტიკაც ადრეულ ეტაპზე უნდა მოხდეს.

12151 ჯერ გახსნილია

რა არის შუნტირება? როდის არის საჭირო?

კორონარული შუნტირების ოპერაცია მოიცავს სისხლძარღვების მეშვეობით სხეულის სხვა ნაწილიდან აღებული ვენების გულის სტენოზირებულ სისხლძარღვებთან დაკავშირებას (კორონარული არტერიები).

11859 ჯერ გახსნილია

მიტრალური სარქველის აღდგენა , დახურულ გულზე მეთოდით (იღლიის ...

დადგენილია, რომ სარქველის აღდგენა საუკეთესო მეთოდია მიტრალური სარქველის უკმარისობისთვის. მიუხედავად იმისა, რევმატიულია თუ დეგენერატიული (პროგრესირებადი), მიტრალური სარქველი უნდა აღდგეს, თუ ამის შესაძლებლობა არსებობს. ხანგრძლივი კლინიკური კვლევების თანახმად „აღდგენის“ მეთოდი არის ყველაზე ჯანსაღი და ეფექტური მეთოდი გართულებების ყველაზე ნაკლები რისკით.

10879 ჯერ გახსნილია